Cestování je jako škola, akorát vás nenudí

Duben 2017

Pobyt v Tukanii 24.3- 2.4.

3. dubna 2017 v 12:21 Tukanie
Na tento pobyt jsem se těšila si úplně nejvíc. Cestovala jsem sama. Ubytování a vstupné mě vyšlo přibližně na 1900 kč (189,6 Tz). Tradičně jsem si to objednála přes Tukanské ministersvo cestování, kde se můžete domluvit i česky :)

Letěla jsem z Ostravy do Tukany asi 13 hodin,což není tak úplně moc. Po příletu jsem čekala hodinu na menší letadlo do Berdu. Když už jsem tam byla, vlakem jsem jela asi 10 km severně od Berdu do města Wizar. Měla jsem zaplacený pokoj v malém penzionku.

2. den
Vypravila jsem se do pohoří Berd,v nedávné době tam otevřeli horský bázen a tak jsem se na něj šla podívat. Musím říct, že nezklamal. Ceny bylz velice přijatelné.

3. a 4. den

Jela jsem na plavbu až ke břehům Austrálie.Musím říct, že to byl zážitek na celý život. Musím tak ještě někdy zajet.

5. den

Vypúravila jsem se na zříceninu hradu Fosk. Není moc známá, ale je tam klid a to je hlavní.

6. den
Místní obyvatelé mě pozvali na oslavu založení města. Musím říct,že se jim opravdu povedlaa měla jsem zase možnost ochutnat výbornou tukanskou kuchyni.

7. den

Opět jsem se rozhodlapodívat do Berdu. Tentokrát jsem jela na kole. V Berdu jsem nakoupila suvenýry a taky nějaké tukanské speciality na doma. Snad mi vydrží

8. den

Šla jsem se projít podél tukanského pobřeží. Nevím, co na tom mám popsat.

9. a 10 den.

Balila jsem se a loučila se s Tukanií. Cesta na letičtě v Berdu byla stejná jako u příjezdu, jen trochu smutnější. Z Berdu jsem letěla do Sydney, pak do Londýna a na konec do Ostravy.Přímý let zajistit nešel.

Oheň - zamyšlení nad světem

3. dubna 2017 v 9:37
Oheň může být velice užitečný, například v bájných dobách pomáhl lidem ohledně bezpečí i potravy. Dnes je oheň častokrát přehlížen, používá se hlavně na akcích všeho druhu a na ozdobu. Když se řekne něco o ohni, spousta z nás myslí na něco tvrdého, špatného. Ale proč?

Díky těm,kteří oheň zneužívají. Ano. Nebýt těchto lidí,jistě by byl oheň využívanější. Tito lidé zakládají požáry a ničí stoustě lidem životy. A jedné rodině,které toto postihlo,bude dnešní příběh.

Já a bratr jsme šli už spát. Matka se koukala na televizi a otec byl ještě v práci. Byl to marketingový ředitel jedné velké společnosti.Byla už asi půlnoc a já ucítila kouř. Šla jsem se kouknout dolů. Před naším velkým oknem stál jakýsi člověk a naše zahrada byla v plamenech! Chtěla jsem volat hasiče, nemohla jsem ale najít mobil. "Mami!" řvala jsem. Spala ale hlubokých spánkem. "Pomoc!" snažila jsem se dovolat pomoci. Náš dům už byl celý rudý. Okamžitě jsem zašla pro bratra, vzala ho náručí a ještě jeho oiblíbenou hračku, ta by shořet nemohla. Vyšla jsem předními dveřmi a zazvonili na nejbližší sousedy. Hasiči už byli na cestě.

Po hodině přijel i otec. Oznámil nám, že moje matka uhořela.

Tukanští bohové

2. dubna 2017 v 18:58 Tukanie
Tuko - hlavní bůh, mýtický založitel města Tis
Garduša - manželka Tuka, hlavní bohyně
Ache - bůh válek, syn Tuka a Garduši
Mosiliana - manželka Acha, bohyně lásky
Morgana - sestra Mosiliany, bohyně konce a smrti, uctívaná hlavně na vesnicích
Urigán - syn Acha a Mosiliany, bůh větrů
Sori - dcera Acha a Molisiany, bohyně Slunce
Goro - manžel Sori, bůh hor
Gorsi - syn Sori a Gora, bůh nebes
Hydra - dcera Sori a Gora, bohyně vodstva
Touilai - manžel Hydry, ochránce poutníků a cestovatelů
Nymfa - dcera Hydry a Touilae, bohyně krásy

Podle některých zde patří ještě Mosil - manžek Nymfy a bůh Měsíce a Astro - jejich syn a bůh vesmíru

Zrod poutníka - pověst z Tukanie

2. dubna 2017 v 18:43 Tukanie
V jednom stavení se v jedné malé místnosti narodil jeden malý chlapec. Jeho matka, Tucana, padla vyčerpáním při porodu. Jeho otec zemřel před měsícem ve válce. Jediný kdo ho tedy vychovával byl jeho strýc. Ten ho pojmenoval Touilai - ve starotukanštině to znamená poutník, cestovatel.

Časem chlapec i strýc stárli a když byl už strýcův čas,přišla si pro něj Morgana(tukanská bohyně smrti a konce). Touilai zůstal na vše sám. Brzo ho ale měla potkat dívka, která měla změnit život jeho i celé Pagamy. Ta dívka se jmenovala Hydra. Byla dcerou Sori a Gora, tukanských bohů. Nikdo neví, jak přesně se setkali, podle dobových zápisů to ale mělo společného s řekou Tis. Ale proč se zrovna Touilai stal hrdinou, národním symbolem Tukanie?

Vlastně, nebýt Touilaie, Tukanie by možná nebyla vůbec, nebo by byla jiná než jak ji známe dnes. Bylo to v roce 1235 a na Tukanii táhlo vojsko tehdejších Spojených národů trolských a malá armáda Tukanie nevěděla kudy. naštěstí se jim Touilai, už jako bůh, zjevil se jim a ukázal jim les, ve kterém se schovají a budou krytí. Poslechli ho a ukryli se v něm. Pak stačilo nalákat Troly do nedaleké bažiny. Když chtěli poutníkovi poděkovat, nenašli ho. Nějak tak vznikla pověst o Touilali, obyčejném smrtelníkovi, který se tsal bohem díky nejsilnější magii světa - lásce.

Tento příběh byl přeložen z knihy Tukanská mytologie.